Szkoła Podstawowa Nr 9 im. Polskich Odkrywców

Previous slide
Next slide

Era cyfrowa – ważne informacje

Szanowni Państwo, przekazuję informację płynącą od Dyrektor Departamentu Polityki Konsumenckiej Pani Doroty Grudzień-Barbachowskiej.


Dzisiejszy świat to era cyfrowa, w której każdy z nas jest użytkownikiem usług telekomunikacyjnych. Od najmłodszych lat młodzi ludzie korzystają z urządzeń i dorastają w kulturze e–produktów. Podobno w dzisiejszych czasach nie potrafi zrozumieć pokolenia Z ten, kto nie korzysta z platform i mediów społecznościowych. Internet dzięki urządzeniom mobilnym, jak i rozbudowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej, stał się integralną częścią naszego życia.
Badanie konsumenckie dzieci i rodziców przeprowadzone na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej w 2022 roku pokazuje, że 91,3 % dzieci korzysta z internetu poza edukacją online. Internet umożliwia nam dostęp do wiedzy, komunikacji i rozrywki, ale niesie też zagrożenia, zwłaszcza dla młodych użytkowników sieci.
Młodzi użytkownicy internetu nie zdają sobie do końca sprawy z zagrożeń, z którymi mogą się zetknąć będąc w przestrzeni wirtualnej. Nadrzędnym celem nas wszystkich, jest edukacja dzieci i młodzieży i dbanie o ich bezpieczeństwo w cyfrowym świecie. Nauczyciele, bardzo często są pierwszym dorosłym, który zauważa, że dziecko może borykać się z problemami.
Choć nie mam wątpliwości, że wszyscy rozumiemy znaczenie tej kwestii, wciąż wiele pozostaje do zrobienia. Dlatego z przyjemnością informujemy o przygotowaniu przez UKE cyklu webinarów dla uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Tegoroczna tematyka to zagadnienia dotyczące: cyberprzemocy, bezpiecznego logowania, ochrony wizerunku i danych w sieci oraz dla najmłodszych bezpiecznych relacji w sieci.
Eksperci UKE przedstawią zjawiska występujące w sieci i podzielą się doświadczeniem w przystępny i zrozumiały dla młodzieży sposób. Podzielą się wiedzą jak zapobiegać cyberzagrożeniom, bądź radzić sobie w przypadku niebezpiecznych sytuacji.
Zachęcam do zapoznania się z harmonogramem webinarów i poleceniem ich jak najliczniejszej grupie odbiorców, by aktywność w sieci wśród podopiecznych była źródłem inspiracji, a nie przykrym doświadczeniem.
Z myślą o nauczycielach i rodzicach przygotowaliśmy też nowe wydanie poradnika „Klikam z głową”, który zawiera informacje o zagrożeniach czyhających na użytkowników nowoczesnych technik komunikacyjnych i przedstawia sposoby reagowania na nie. Materiały w nim zawarte są doskonałym punktem wyjścia do dyskusji z dziećmi i młodzieżą oraz wypracowania tzw. dobrych praktyk.
Wszystkie materiały dostępne są na stronie https://cik.uke.gov.pl

Data publikacji / zmiany